Aktivnosti
Predstavljanja projekta

Predstavljanje projekta na Danu povijesti umjetnosti, 11. ožujka 2025.
Voditeljica projekta, prof. dr. sc. Dubravka Botica, predstavila je rezultate prve projektne godine na Danu povijesti umjetnosti održanom u utorak, 11. ožujka 2025., u Vijećnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Voditeljica je ujedno prezentirala vizualni identitet i logotip projekta te je najavila ciklus predavanja naslovljen O umjetničkoj baštini i naručiteljima u 17. i 18. stoljeću u Zagrebu koji će se u okviru projekta održati tijekom proljeća i jeseni 2025. godine u Muzeju grada Zagreba.

Predstavljanje projekta na konferenciji “Lasting Possessions: Old Masters Collections Across Provenance Research and Beyond” (Zagreb, 13. 12. 2024.)
U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu je 13. i 14. prosinca 2024. godine održana međunarodna konferencija “Lasting Possessions: Old Masters Collections Across Provenance Research and Beyond”. Programom konferencije predviđen je i panel u okviru kojeg su predstavljena tri projekta Hrvatske zaklade za znanost iz područja povijesti umjetnosti, među njima i istraživački projekt MODENAR – Modeli naručiteljstva. Naručitelji, umjetnici i publika u Zagrebu u 17. i dugom 18. stoljeću. Projekt su u desetominutnom izlaganju predstavile prof. dr. sc. Dubravka Botica te prof. dr. sc. Sanja Cvetnić.
Više o konferenciji i predstavljanju: https://www.info.hazu.hr/wp-content/uploads/2024/12/ZagArtColl_program_A4_1.1.pdf

Predstavljanje projekta na Hrvatskom nacionalnom danu valorizacije znanja na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (FFZG, 5. 6. 2024.)
U srijedu, 5. lipnja 2024., u Vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svečano je obilježen Hrvatski nacionalni dan valorizacije znanja. Ovom su prilikom predstavljeni projekti Hrvatske zaklade za znanost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Među trinaest projekata predstavljen je i istraživački projekt MODENAR – Modeli naručiteljstva. Naručitelji, umjetnici i publika u Zagrebu u 17. i dugom 18. stoljeću. Projekt je u desetominutnom izlaganju predstavila projektna voditeljica prof. dr. sc. Dubravka Botica.

Predstavljanje projekta na Danu povijesti umjetnosti (FFZG, 11. 3. 2024.)
U sklopu Dana povijesti umjetnosti, koji se održao u ponedjeljak, 11. ožujka 2024., u Vijećnici Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, predstavljen je istraživački projekt HRZZ-a MODENAR – Modeli naručiteljstva. Naručitelji, umjetnici i publika u Zagrebu. u 17. i dugom 18. stoljeću (IP-2022-10-3190). Voditeljica projekta prof. dr. sc. Dubravka Botica uz prezentaciju predstavila je temu, ciljeve i metodologiju istraživanja te planirane aktivnosti i diseminaciju rezultata projekta. U drugom dijelu predstavila je teme istraživanja svih suradnika na projektu.
Na predstavljanju su bili nazočni suradnici na projektu s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu i Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofskoga fakulteta u Ljubljani, drugi članovi obaju odsjeka te studenti i doktorandi povijesti umjetnosti s oba sveučilišta.
Radionice

Druga projektna radionica
U petak, 21. veljače 2025., na Filozofskome fakultetu u Zagrebu održana je druga radionica istraživačkog projekta MODENAR. Sudjelovali su članovi istraživačkog tima: Josipa Alviž, Petra Batelja Majić, voditeljica projekta Dubravka Botica, Valentina Janković Barbarić, Zeynep Oğuz Kursar, Danko Šourek i Maja Žvorc.
Na početku je voditeljica D. Botica predstavila rezultate i aktivnosti prve godine provedbe projekta. Dogovoren je finalni raspored ciklusa javnih izlaganja u Muzeju grada Zagreba te sažetci izlaganja. Odabrano je vizualno rješenje loga projekta, naslovnice deplijana i podloge za plakat. U drugom dijelu radionice suradnici su izlagali pojedinačne planove rada i aktivnosti te planirane rezultate u 2025. godini.

Završna radionica na kraju prve projektne godine
U subotu, 14. prosinca 2024., na Filozofskom fakultetu održana je završna radionica prve godine istraživačkog projekta MODENAR. Voditeljica prof. dr. sc. Dubravka Botica predstavila je aktivnosti i rezultate rada svih suradnika. Dogovoren je plan rada za sljedeću godinu, termini i teme ciklusa predavanja u Muzeju grada Zagreba. Utvrđen je konačni oblik baze podataka koju je izradila dr. sc. Maja Žvorc, a koja će se popunjavati tijekom projekta.

Uspostavna radionica
U petak, 23. veljače 2024., na Filozofskom fakultetu održana je prva uspostavna radionica istraživačkog projekta MODENAR. Sudjelovali su svi članovi istraživačkog tima: Josipa Alviž, Petra Batelja Majić, voditeljica projekta Dubravka Botica, Sanja Cvetnić, Matej Klemenčič, Valentina Janković Barbarić, Petar Puhmajer, Danko Šourek i Maja Žvorc.
Na početku je dogovoren plan rada i raspored aktivnosti u prvoj godini provođenja projekta, raspored terenskih istraživanja te istraživanja arhivske i bibliotečne građe u domaćim i inozemnim institucijama te plan fotografskog snimanja građe. Dogovoren je i plan nabave opreme i stručne literature. U drugom dijelu radionice su suradnici izlagali pojedinačne planove rada i teme istraživanja u prvoj godini, a dogovoreno je i nekoliko zajedničkih istraživačkih aktivnosti. Voditeljica Dubravka Botica izložila je ugovorene i planirane suradnje s institucijama – Hrvatskim državnim arhivom, Muzejom grada Zagreba te Hrvatskim povijesnim muzejom, u kojima će članovi istraživačkog tima provoditi istraživanja te održati ciklus javnih izlaganja.
Izlaganja na skupovima

Izlaganja na skupu Umjetnost i identitet u Košicama (Slovačka, 12.-15.6.2024.)
Suradnici na projektu, dr. sc. Sanja Cvetnić, dr. sc. Danko Šourek i dr. sc. Maja Žvorc sudjelovali su na skupu Umjetnost i identitet u organizaciji Odbora za za humanističke znanosti od 12. do 15. lipnja 2024. u Košicama (Slovačka). Skup su podržali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske te Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Republike Slovačke (slov. Slovenská republika). Održali su predavanja Emerik Esterázy and Croatian artistic heritage (Šourek), Between Košice an Knin: Alexius Jordánsky’s contribution to the Hortus Marianu sin Croatia (Cvetnić) and Tomb Monuments as Testaments of Social Class: Reception of Visual Models among Croatian Nobitliy (Žvorc).

Izlaganja na međunarodnom skupu Umetnost in meje u Brežicama (Slovenija, 7.-9.10. 2024.)
Na međunarodnom skupu Umetnost in meje, održanom u Posavskom muzeju u Brežicama od 7. do 9. listopada 2024., u organizaciji Slovenskog umetnostnozgodovinskeg društva, Umetnostnozgodovinskog inštituta Franceta Steleta ZRC SAZU, Oddeleka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Mariboru, Posavskog muzeja Brežice i Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske izlaganjima su sudjelovali suradnici projekta. Dubravka Botica održala je izlaganje Granica kao prostor razmjene: mreže naručitelja i graditeljskih radionica u 18. stoljeću u Hrvatskoj i Sloveniji; Sanja Cvetnić izlaganje Kad je nebo granica: slavni pavlini na svodu nekadašnjega ljetnoga refektorija u pavlinskom samostanu u Lepoglavi; Matej Klemenčič izlaganje Niti kamen niti les: nekaj novih podrobnosti o baročnih štukmarmornih oltarjih na Štajerskem in Kranjskem; Danko Šourek In arce Bresacz: Brežice i oporuka Vuka Krste Frankapana (1649.) i Maja Žvorc izlaganje Između Althanna i Attemsa: prilog poznavanju opusa Franza Ignaza Josefa Flurera.

Izlaganje na međunarodnoj konferenciji Lasting Possessions: Old Masters Collections Across Provenance Research and Beyond (Zagreb, 13. i 14. 12. 2024.)
Na međunarodnoj konferenciji Lasting Possessions: Old Masters Collections Across Provenance Research and Beyond, održanoj u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti 13. i 14. prosinca 2024. godine, prof. dr. sc. Sanja Cvetnić održala je izlaganje From the Lagoons, Across the Ocean (Twice), to a Collection in Zagreb.
Predavanja na doktorskom studiju

U petak, 21. veljače 2025. u okviru istraživačkoga projekta MODENAR prof. dr. sc. Sanja Cvetnić održala je predavanje i radionicu Vizualna iskustva i prakse: naručitelji i publika za studente doktorskoga studija povijest umjetnosti, kulturna baština i vizualna kultura na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Javna predavanja
Predavanje dr. sc. Sanje Cvetnić i dr. sc. Danka Šoureka na Danu otvorenih vrata Katedre Čakavskoga sabora u Gradskoj knjižnici u Ogulinu (7. 6. 2024.)

Suradnici na projektu, dr. sc. Sanja Cvetnić i dr. sc. Danko Šourek održali su u petak 7. lipnja 2024. javno predavanje Knjiga i mač: europski kontekst obitelji Frankapan / Frankopan. Predavanje s naglaskom na naručiteljskoj ulozi obitelji i njihovoj ulozi u oblikovanju hrvatske baštine u europskom kontekstu održano je u okviru Dana otvorenih vrata Katedre Čakavskoga sabora u Gradskoj knjižnici u Ogulinu. Događaj je oglašen na poveznici: https://ogulin.eu/2024/06/04/dan-otvorenih-vrata-katedre-cakavskog-sabora-modruse/


Predstavljanje knjiga

Predstavljanje zbornika Sanctus Hieronymus Stridone parva natus (Čakovec: Ogranak Matice hrvatske Čakovec, 2023.)
U petak, 21. veljače 2025. u okviru istraživačkoga projekta MODENAR prof. dr. sc. Sanja Cvetnić održala je predavanje i radionicu Vizualna iskustva i prakse: naručitelji i publika za studente doktorskoga studija povijest umjetnosti, kulturna baština i vizualna kultura na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Predstavljanje novih izdanja biblioteke Ars Sacra Posegana
Dr. sc. Danko Šourek i dr. sc. Sanja Cvetnić predstavili su u petak 13. rujna 2024. dva nova izdanja iz biblioteke Ars Sacra Posegana: Sakralana baština Požeške nadbiskupije – odabrani primjeri autorice dr. sc. Mirjane Repanić-Braun te dvojezično izdanje Crkva sv. Lovre u Požegi – The Church of St Lawrence in Požega biskupa Antuna Škvorčevića.
Više o predstavljanju: https://pozeska-biskupija.hr/2024/09/13/predstavljene-nove-knjige-u-izdanju-pozeske-biskupije/
Terenska istraživanja
Arhivsko i terensko istraživanje u Austriji
Petar Puhmajer proveo je u Austriji arhivsko i terensko istraživanje komparativnog materijala na temu ljetnikovaca (Lusthaus) 17. i 18. stoljeća. Obišao je i fotografirao eksterijere i interijere većih ladanjskih dvoraca, poput Schielleitena kod Graza te Penzinga i Hetzendorfa kod Beča, zatim palaču Schönburg-Hartenstein, kao i više manjih ljetnikovaca sa sličnom tlocrtnom tipologijom. U Beču je proveo arhivsko istraživanje u Bundesdenkmalamtu i Österreichische Nationalbibliothek.
Dvorac Miller-Aichholz kraj Beča

Arhivsko i terensko istraživanje u Budimpešti
Maja Žvorc provela je arhivsko i terensko istraživanje u Budimpešti sa svrhom proučavanja komparativne građe iz područja ranonovovjekovnoga nadgrobnog kiparstva. Obišla je relevantne crkve (isusovačka sveučilišna crkva, franjevačka crkva sv. Petra Alkatranskoga, župna crkva Blažene Djevice Marije) i muzeje u koje je dio izvorne građe izmješten (Budapesti Történeti Múzeum, Magyar Nemzeti Múzeum, Szépművészeti Múzeum, Kiscelli Múzeum). Također je istražila dio literature dostupne u Nacionalnoj knjižnici Széchényi (Országos Széchényi Könyvtár).
Elias Nicolai (? – ?, nakon 1660.), Tumba Györgyja Apafija, 1635., mramor, Budimpešta, Magyar Nemzeti Múzeum

Arhivsko i terensko istraživanje u Beču
Josipa Alviž u Beču je provela bibliotečno i terensko istraživanje s ciljem prikupljanja komparativnog materijala vezanog za nekadašnju kapucinsku crkvu i samostan na zagrebačkom Gradecu. U tu je svrhu konzultirala bibliotečnu građu u knjižnici Instituta za povijest umjetnosti (Die Fachbereichsbibliothek Kunstgeschichte) te je obišla kapucinsku crkvu (Die Kirche zur Heiligen Maria von den Engeln) i druge sakralne objekte. Također je obišla novi postav bečkog gradskog muzeja (Das Wien Museum).
Unutrašnjost kapucinske crkve Marije od Anđela u Beču
